කෘතිම/ප්‍රතිකුල බුද්ධිය මීනිසා අභිබවා යයිද?

කෘතිම/ප්‍රතිකුල බුද්ධිය මීනිසා අභිබවා යයිද?

2292 views
5

වසර ගණනාවක් පුරා නේක විධ අවධින් පසු කරමින් පැමිණි ගමන් මග පුරාවට විවිධාකාර වූ ජීවීන් සමුහයක් අතර ඉහළින්ම වැජඹීමට මිනිසාට නිරන්තරයෙන්ම හැකියාව ලැබුණේ මිනිසා සතු වූ බුද්ධිය නිසාමය. නමුත් අද වනවිට ඒ හා සමාන කෘතිම බුද්ධියක් මිනිසා විසින්ම නිපදවා ඇත. කෘතිම බුද්ධිය (AI) යන්නෙන් අදහස් කරන්නේ ඇල්ගොරිතම සංයෝජනය තුළින් මිනිස් මොළයේ හැකියාවන් ප්‍රතිනිෂ්පාදනය කිරීම සඳහා නිර්මාණය කර ඇති යන්ත්‍ර මගින් ක්‍රියාත්මක කරන ලද බුද්ධි මෙහෙයුම් ය.
කෘතිම බුද්ධිය යනු දෘශ්‍ය සංජානනය, කථන හඳුනාගැනීම, තීරණ ගැනීම සහ ගැටළු විසඳීම වැනි සාමාන්‍යයෙන් මානව බුද්ධිය අවශ්‍ය වන කාර්යයන් ඉටු කළ හැකි පරිගණක පද්ධති සංවර්ධනය කිරීමයි. AI තාක්ෂණයන් නිර්මාණය කර ඇත්තේ මානව සංජානන හැකියාවන් අනුකරණය කිරීමට හෝ අනුකරණය කිරීමට ය.
සරළවම කෘතිම බුද්ධිය යනු ඇතැම් යන්ත්‍රවලට අවට පරිසරය වටහා ගැනීමට සහ මිනිස් මොළයට සමාන ආකාරයකින් එයට ප්‍රතිචාර දැක්වීමට ඉඩ සලසන එකකි. ජෝන් මැකාර්ති, මර්වින් මින්ස්කි සහ ක්ලෝඩ් ෂැනන් 1956 දී කෘතිම බුද්ධිය යන යෙදුම මුලින්ම නිර්මාණය කළහ. ඔවුන් එය අර්ථ දැක්වුවේ “බුද්ධිමත් යන්ත්‍ර නිපදවීමේ විද්‍යාව හා දක්ෂතාවය, විශේෂයෙන් බුද්ධිමත් පරිගණක වැඩසටහන්” යනුවෙනි.
AI පුළුල් ලෙස වර්ග දෙකකට වර්ග කළ හැක: පටු AI සහ General AI. පටු AI, දුර්වල AI ලෙසද හැඳින්වේ, සීමිත වසමක් තුළ නිශ්චිත කාර්යයන් ඉටු කිරීමට සැලසුම් කර ඇත. උදාහරණ ලෙස Siri සහ Alexa වැනි හඬ සහායක, නිර්දේශ ඇල්ගොරිතම සහ රූප හඳුනාගැනීමේ පද්ධති ඇතුළත් වේ. අනෙක් අතට, සාමාන්‍ය AI යනු පුළුල් පරාසයක කාර්යයන් සහ වසම් හරහා දැනුම අවබෝධ කර ගැනීමට, ඉගෙනීමට සහ යෙදිය හැකි ඉහළ ස්වයංක්‍රීය පද්ධති වෙත යොමු කරයි. සාමාන්‍ය AI හි අරමුණ වන්නේ මිනිසුන්ට සමාන බුද්ධි මට්ටමක් ප්‍රදර්ශනය කිරීමයි.
AI විසින් සෞඛ්‍ය සේවා, මූල්‍ය, ප්‍රවාහන, නිෂ්පාදන සහ විනෝදාස්වාදය ඇතුළු විවිධ ක්ෂේත්‍රවල යෙදුම් සොයාගෙන ඇත. කර්මාන්තවල විප්ලවයක් ඇති කිරීමට, කාර්යක්ෂමතාව වැඩිදියුණු කිරීමට සහ සංකීර්ණ ගැටළු විසඳීමට එයට හැකියාව ඇත. කෙසේ වෙතත්, එය පෞද්ගලිකත්වය, පක්ෂග්‍රාහීත්වය සහ රැකියාවට ඇති බලපෑම වැනි සදාචාරාත්මක සහ සමාජීය අවශ්‍යතා ද මතු කරයි.
කෘතිම බුද්ධියට උදාහරණ
වර්තමානයේ බොහෝ තාක්‍ෂණයන්හි AI විශේෂයෙන් පවතී ස්මාර්ට්ෆෝන්, ටැබ්ලට්, පරිගණක සහ ඒකාබද්ධ ඉලෙක්ට්‍රොනික පද්ධති සහිත සියලු වර්ගවල උපාංග.
ගෘහ ස්වයංක්‍රීයකරණය (බුද්ධිමත් වායුසමීකරණය, විදුලි පහන් සහ උපකරණ ක්‍රියාත්මක කිරීම සහ අක්‍රීය කිරීම ආදිය)
ස්වයංක්‍රීය වාහන
ගූගල් සහායක, සිරි (ඇපල්) හෝ ඇලෙක්සා (ඇමේසන් එකෝ) වැනි හ voice සහායකයින්
ගූගල් පුරෝකථන ශබ්ද කෝෂය
රූප හඳුනාගැනීමේ මෘදුකාංගය
ආරක්ෂක සහ වංචා පාලන මෘදුකාංග
පුරුදු විශ්ලේෂණ මෘදුකාංග
ඩිජිටල් අලෙවිකරණය සඳහා අනාවැකි
ප්‍රවෘත්ති, සංගීතය, චිත්‍රපට, ශ්‍රේණි ආදිය පරිභෝජනය සඳහා අනාවැකි සහ යෝජනා.

කෘතිම බුද්ධියේ ලක්ෂණ
පරිසරයේ ඇති තොරතුරු වලට ප්‍රතිචාර දැක්වීමේ හැකියාව
නිශ්චිත අත්දැකීම් වලින් මතකය සහ ඉගෙනීම
විශේෂිත ගැටළු විසඳීමේ හැකියාව
අනුවර්තනය වීමේ හැකියාව
සංවේදක සංජානන හැකියාව (ශ්‍රවණ, දෘශ්‍ය, උපායශීලී)
කළමනාකරණය කිරීමේ හැකියාව, එනම්, එහි යෙදුම සඳහා සුහද හා පැහැදිලි යටිතල පහසුකම්
ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව, එනම් ප්‍රශස්තිකරණය සඳහා ධාරිතාව
හොඳ කාර්ය සාධනය, එනම්, තොරතුරු විශාල ප්‍රමාණයක් කාර්යක්ෂමව හැසිරවීමේ හැකියාව
කාර්ය සාධනය ගණනය කිරීම සහ අනාගත ආයෝජන සිදු කිරීම සඳහා මැනිය හැකි චරිතය
කෘතිම බුද්ධියේ වාසි

 1. ස්වයංක්‍රීයකරණය සහ කාර්යක්ෂමතාව
  AI පුනරාවර්තන සහ ලෞකික කාර්යයන් ස්වයංක්‍රීය කිරීම සක්‍රීය කරයි, වඩාත් සංකීර්ණ හා නිර්මාණාත්මක උත්සාහයන් කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීම සඳහා මානව සම්පත් නිදහස් කරයි. මෙය ඵලදායිතාව ඉහළ නැංවීමට, කාර්යක්ෂමතාව වැඩි කිරීමට සහ කර්මාන්ත හරහා පිරිවැය ඉතිරි කිරීමට හේතු වේ. AI බලයෙන් ක්‍රියාත්මක වන පද්ධතිවලට විශාල දත්ත ප්‍රමාණයක් හැසිරවීමට, එය ඉක්මනින් සැකසීමට සහ වටිනා තීක්ෂ්ණ බුද්ධිය ජනනය කිරීමට හැකි වන අතර එමඟින් ආයතනවලට තත්‍ය කාලීනව දැනුවත් තීරණ ගැනීමට හැකි වේ.
 2. වැඩි දියුණු කළ නිරවද්‍යතාවය සහ නිරවද්‍යතාවය
  AI ඇල්ගොරිතමවලට මානව දෝෂ ඇතිවීමේ සම්භාවිතාව ඉවත් කරමින් සුවිශේෂී නිරවද්‍යතාවයකින් විශාල දත්ත ප්‍රමාණයක් විශ්ලේෂණය කිරීමේ හැකියාව ඇත. සෞඛ්‍ය සේවා, මූල්‍ය සහ නිෂ්පාදන වැනි ක්ෂේත්‍රවල, AI පද්ධතිවලට මිනිසුන්ට මග හැරිය හැකි රටා, විෂමතා සහ ප්‍රවණතා හඳුනා ගත හැකි අතර, එය වැඩිදියුණු කළ රෝග විනිශ්චය, වංචා හඳුනාගැනීම් සහ තත්ත්ව පාලනයට මග පාදයි.
 3. පුද්ගලීකරණය කළ අත්දැකීම්
  AI ඇල්ගොරිතම වලට පුද්ගලාරෝපිත නිර්දේශ සහ අත්දැකීම් සැපයීම සඳහා පරිශීලක මනාපයන්, හැසිරීම් සහ ඓතිහාසික දත්ත විශ්ලේෂණය කළ හැක. පුද්ගලාරෝපිත සාප්පු සවාරි යෝජනා සිට ප්‍රවාහ වේදිකාවල ගැලපෙන අන්තර්ගත දක්වා, AI අදාළ සහ ආකර්ෂණීය අත්දැකීම් ලබා දීමෙන් පරිශීලක තෘප්තිය වැඩි කරයි.
 4. අඛණ්ඩ ඉගෙනීම සහ අනුවර්තනය වීම
  AI හි උප කුලකයක් වන Machine Learning (ML), අතීත අත්දැකීම් වලින් ඉගෙන ගැනීමට සහ නව තත්වයන්ට අනුවර්තනය වීමට පද්ධති වලට ඉඩ සලසයි. AI ආකෘති වැඩි දත්ත සකසන බැවින්, ඒවා කාලයත් සමඟ ඔවුන්ගේ කාර්ය සාධනය සහ නිරවද්‍යතාවය පිරිපහදු කරයි. අඛණ්ඩව ඉගෙනීමට සහ අනුවර්තනය වීමට ඇති මෙම හැකියාව සංකීර්ණ ගැටළු විසඳීමට සහ මානව මැදිහත්වීමකින් තොරව එහි කාර්ය සාධනය වැඩි දියුණු කිරීමට AI වෙත බලය ලබා දෙයි.
  කෘතිම බුද්ධියේ වාසි මෙන්ම අවාසිද ඇත. අවාසි වන්නේ
 5. රැකියා විස්ථාපනය සහ ආර්ථික බලපෑම
  AI මත ධාවනය වන ස්වයංක්‍රීයකරණය රැකියා විස්ථාපනය පිළිබඳ කනස්සල්ල මතු කරයි, මන්ද මිනිසුන් විසින් කලින් සිදු කරන ලද කාර්යයන් දැන් ස්වයංක්‍රීය වේ. AI ආශ්‍රිත ක්ෂේත්‍රවල නව රැකියා අවස්ථා ඇති විය හැකි අතර, සංක්‍රාන්තිය විරැකියාවට සහ ආර්ථික අසමානතාවයට තුඩු දිය හැකි අතර, ශ්‍රම බලකාය නැවත නිපුණ කිරීමට සහ ඉහළ නැංවීමට ක්‍රියාශීලී පියවර අවශ්‍ය වේ.
 6. සදාචාරාත්මක සහ නීතිමය අභියෝග
  AI පද්ධති රටා සහ දත්ත මත පදනම්ව තීරණ ගනී, සමහර විට එය පක්ෂග්‍රාහී ප්‍රතිඵලවලට තුඩු දිය හැකි හෝ පවතින සමාජ පක්ෂග්‍රාහීත්වය ශක්තිමත් කරයි. AI හි සදාචාරාත්මක භාවිතය සහතික කිරීම සහ පෞද්ගලිකත්වය, විනිවිදභාවය සහ වගවීම සම්බන්ධ ගැටළු විසඳීම සැලකිය යුතු අභියෝග මතු කරයි. මීට අමතරව, AI තාක්ෂණයන් සඳහා නීති රාමු සහ රෙගුලාසි නිර්වචනය කිරීම සංකීර්ණ කාර්යයක් ලෙස පවතී.
 7. මානව විනිශ්චය සහ නිර්මාණශීලීත්වය නොමැතිකම
  ඔවුන්ගේ ආකර්ෂණීය හැකියාවන් තිබියදීත්, AI පද්ධතිවලට මානව විනිශ්චය, බුද්ධිය සහ නිර්මාණශීලිත්වය නොමැත. චිත්තවේගීය බුද්ධිය හෝ ආත්මීය තර්කනය අවශ්‍ය වන සංකීර්ණ සහ අපැහැදිලි තත්වයන් හැසිරවීමේ හැකියාව සීමා කරමින්, ඇල්ගොරිතම සහ පූර්ව නිශ්චිත රීති මත පදනම්ව ඒවා ක්‍රියාත්මක වේ.
 8. යැපීම සහ ආරක්ෂක අවදානම්
  සමාජය වැඩි වැඩියෙන් AI මත රඳා පවතින බැවින්, AI පද්ධති සයිබර් තර්ජන සහ ද්වේෂසහගත ප්‍රහාරවලට ගොදුරු වීමේ අවදානම ගැන සැලකිලිමත් වේ. අනවසරයෙන් ඇතුළුවීම, දත්ත කඩකිරීම් සහ AI හැසිරවීම සඳහා ඇති හැකියාව, AI තාක්ෂණයන් කෙරෙහි මහජන විශ්වාසය පවත්වා ගැනීම සඳහා අවධානය යොමු කළ යුතු ආරක්ෂාව සහ පෞද්ගලිකත්ව ගැටළු මතු කරයි.
  මිනිසාගේ වාසියට යොදා ගත් කෘත්‍රිම බුද්ධිය දියුණු ලෝකයක් තනන්නට ඉඩකඩ ලබා දුන්නේය. කෘත්‍රිම බුද්ධිය මගින් අපේ මිනිස් සිරුර, පරිසර පද්ධති, පරමාණු අණු, රසායනික පද්ධති ආදිය වඩාත් පහසුවෙන් අවබෝධ කරගැනීමට මිනිස් මොළවලට සහයෝගය ලබා දුන්නේය. කෘත්‍රිම බුද්ධිමය සහායෙන් සුපිරි පරිගණක පද්ධති වලින් මිනිස් සිරුරේ පද්ධති නවීන ලෙස ගවේෂණය කළේය. ඒවා මගින් මිනිස් ලෙඩරෝග, ව්‍යාධි වලට නව ඔසු සොයාගන්නට මිනිසාට හැකි විය. එහෙත් එකම උපකරණය වුවද විවිධ කාර්යයන්ට යොදාගැනීමට මිනිසාට හැකිය. එසේම අපගේ බුද්ධියේ සහයට ගත් කෘත්‍රිම බුද්ධිය අනාගතයේ විවිධාකාර විෂමාචාර වෙනුවෙන්ද යොදාගැනීමට මිනිසා පෙළඹෙනු ඇත.

ඩබ්.එච්.සී.එස්.විජේරත්න.

Your email address will not be published. Required fields are marked *