රුසියාව දශක ගණනාවක ජඩ මැතිවරණ ව්‍යාපාරයෙන් පසු – කුමක්ද ඊලඟට?

රුසියාව දශක ගණනාවක ජඩ මැතිවරණ ව්‍යාපාරයෙන් පසු – කුමක්ද ඊලඟට?

505 views
0

රුසියාවේ වර්තමාන මැතිවරණ ප්‍රචාරණය දශක ගණනාවකටම පැවැති අශික්කිතම මැතිවරණ ප්‍රචාරණය ලෙස නම් කර ඇත. ලිබරල් විපක්ෂ නායක ඇලෙක්සි නවාල්නිගේ ආධාරකරුවන් අන්තවාදීන් ලෙස කලින් ප්‍රකාශයට පත් කළ වල්දිමීර් පුටින් පාලනය දැන් සිය ප්‍රචාරක සහ පොලිස් යාන්තරණයේ පූර්ණ බලය කොමියුනිස්ට් පක්ෂයට එරෙහිව යොමු කර තිබේ. නායක ජෙනඩි සියුගනොව්ගේ කැමැත්තට එරෙහිව, රුසියානු සමූහාණ්ඩුවේ කොමියුනිස්ට් පක්ෂය, ලිබරල් හා වාමාංශික යන සියලු ධාරාවන් එකතු වෙමින්, පවතින පාලනයට එරෙහි විරෝධයේ කේන්ද්‍රස්ථානය බවට පත්වෙමින් තිබේ.

මෙම කොන්දේසි යටතේ පක්ෂය තුළ මාක්ස්වාදී අදහස් හා පැහැදිලි කොමියුනිස්ට් වැඩපිලිවෙලක අවශ්‍යතාවය වර්ධනය වෙමින් පවතී. ඉදිරි වසර කිහිපය තුළ රුසියානු දේශපාලන ක්‍රියාවලිය තුළ කොමියුනිස්ට් පක්ෂයට හිමි තැන මෙම මැතිවරණ ප්‍රතිඵල වලින් මූලික වශයෙන් තීරණය කරනු ඇතැයි විශ්වාසයෙන් කිව හැකිය. රුසියානු ජනතාවගේ දිනෙන් දින වැඩෙන අතෘප්තියේ පළමු පැහැදිලි ලකුණ නම් පාලක එක්සත් රුසියාවේ පක්ෂය සහ එහි අනුචර රාජ්‍යයන් සඳහා වූ සහයෝගය විශාල ලෙස පහත වැටීමයි. ක්‍රෙම්ලිනය විසින් පෝෂණය කරන ලද සමාජ විද්‍යාත්මක ආයතන වල ඇස්තමේන්තු වලට අනුව වුවද වර්තමානයේදී එහි අනුමැති අගය සියයට 30 ක් පමණ වේ.

මෙම මැතිවරණයන්ට පෙර පවා, බොරු කීම, පොලිස් හිංසනය, ඡන්ද වංචාව, ශක්තිමත් විපක්ෂ අපේක්ෂකයින් ඉවත් කිරීම, අල්ලස් ගැනීම, රාජ්ය සේවකයින්ට ඡන්දය දීමට බල කිරීම වැනි ක්‍රම හැර වෙනත් ඕනෑම අවස්ථාවක බලය සහ අපේක්ෂිත බලය ලබා ගැනීමට පාලක පක්ෂයට නොහැකි විය. මේ මොහොතේ ඔවුන් මෙම ක්‍රම දෙගුණ තෙගුණ කරමින් සිටින අතර ඒවා වඩාත් රැඩිකල් වාමාංශික මෙන්ම විරුද්ධ පක්ෂයේ ලිබරල් කොටස් සෘජුවම මර්දනය කිරීම සමඟ ඒකාබද්ධ කරමින් සිටී. ඔවුන් නීත්‍යානුකූලව ක්‍රියාත්මක වන එකම විරුද්ධ පක්ෂය වන (සීපීආර්එෆ්) එරෙහිව සියලු ආකාර ජඩ දේශපාලන උපක්‍රම පාවිච්චි කරන අතර, ඡන්ද ක්‍රියාවලිය පිළිබඳ ස්වාධීන පාලනය සීමා කිරීම සඳහා වසංගතය නිදහසට කරුණක් ලෙස භාවිතා කරයි.

රුසියානු ධනවාදයේ අර්බුදය කොමියුනිස්ට් පක්ෂය තුළ පිළිබිඹු වන අතර එය වැඩෙන ස්ථරයක් විසින් දේශපාලන පෙරමුනේ පුටින්ට එරෙහි ප්‍රධානතම කරුණ ලෙස සැලකේ. නායකයින්ගේ සීමාවන් නොතකා, පක්ෂය සමාජයේ වඩාත්ම සටන්කාමී හා ප්‍රගතිශීලී අංගයන් වටා එකතු වී ඇත. මෙම මැතිවරණ වලදී කොමියුනිස්ට් පක්ෂ අපේක්ෂකයින් සමඟ සටන් කිරීමෙන් සහ බොල්ෂෙවික් පක්ෂයේ අව්‍යාජ සම්ප්‍රදායන් වෙනුවෙන් පෙනී සිටිමින්, විප්ලවවාදී මාක්ස්වාදය පිළිබඳ අදහස් වලට මෙම අංගයන්ගෙන් හොඳම දේ දිනා ගැනීමට අපි සහයෝගය දියයුතු වෙමු.

Your email address will not be published. Required fields are marked *