කෝවිඩ් වැලඳුණු කෝෂිලා හංසමාලිට ප්‍රතිකාර කිරීමත් ප්‍රමාද කරලා!

කෝවිඩ් වැලඳුණු කෝෂිලා හංසමාලිට ප්‍රතිකාර කිරීමත් ප්‍රමාද කරලා!

281 views
1

කෝෂිලා හංසමාලි ඇතුළු පස්දෙනා අරගල කළේ රටේ නිදහස් අධ්‍යාපනය වෙනුවෙන්. අධ්‍යාපනය පෞද්ගලිකරණය කරන්න, අධ්‍යාපනය මිලිටරීකරණය කරන්න ගෙනාපු අනපනත්වලට විරුද්ධව මේගොල්ලෝ අරගල කරේ. නිදහස් අධ්‍යපනය කියන්නේ රටේ ජනතාව ලබපු පොදු ජයග්‍රහණයක් ලෙස සළකන දෙයක්. පහළ පන්තික මිනිස්සු තමන්ගේ අවසන් බලාපොරොත්තුව තියලා තියෙන්නේ නිදහස් අධ්‍යාපන අයිතිය සම්බන්ධ. ඒ නිසයි නිදහස් අධ්‍යාපනය විනාශ කරද්දී ඒකට විරුද්ධව විශාල මහජන නැගිටීම් ඇතිවෙන්නේ. කොතලාවල පනතට විරුද්ධ මහජන ව්‍යාපාරය කියන්නේ මෑත ගොඩ නැගුනු විශාලම මහජන ව්‍යාපාරය. කෝෂිලා හංසමාලි වගේම සිරගත කර සිටින අනිත් අයත් පෙනී සිටියේ මිලියන ගණනක් ජනතාවගේ අයිතියක් වෙනුවෙන්. කෝෂිලා හංසමාලි වගේම අනිකුත් සිසු කම්කරු නායකයෝ හරි මිලියන ගණනක් ජනතාවගේ දේශපාලන අභිලාෂයන් නියෝජනය කරන නියෝජිතයෝ. ජනතාව වෙනුවෙන් කතා කරන සටන් කරන නියෝජිතයන්ට මේ කරන්නේ අර මිලියන ගණනාවක් ජනතාවට කරන්න හිතාගෙන ඉන්න දෙය තමයි. දරුවන්ගේ අයිතිය ගැන හිතන, නිදහස් අධ්‍යාපනය ගැන හිතන, ජනතාව මේක පිළිබඳ විශේෂයෙන් සැළකිය යුතුයි. මේ දේශපාලන ක්‍රියාකාරීන්, වෘත්තීය සමිති ක්‍රියාධරයන්, ශිෂ්‍ය නායකයන් මෙවැනි මර්දනයකට සූදානමින් තමයි මෙවැනි අරගලවල ඉන්නෙ. ඔවුන් විසින් පෙනී සිටින සටන් පාඨ එක්ක ජනතාවගේ අයිතිවාසිකම් බැඳිලා තියෙනවා. ඒ අයිතිවාසිකම් භුක්ති විඳින ජනතාව මේ සම්බන්ධයෙන් දක්වන ප්‍රතිචාරය කුමක්ද? ඒ නිසා අපි ජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටිනවා මේ අසාධාරණයන් ඉස්සරහා උදාසීනව බලාගෙන ඉන්න එපා කියලා. නිදහස් අධ්‍යාපනය ආරක්ෂා කරගැනීම සඳහා සටන් වැදුණු සේම ඒ වෙනුවෙන් සටන් වැදුණු ක්‍රියාකාරීන්ගේ ආරක්ෂාව වෙනුවෙන් ජනතා බලවේගයක් පෙළගැසිය යුතුව තිබෙනවා. කොතලාවල විශ්ව විද්‍යාල පනත පරාජය කරන්න වගේම ඒ පනතට එරෙහිව සටන් කිරීම නිසා අද මර්දනයට, දණ්ඩනයට සහ දඩයමට ගොදුරුවෙලා සිටින සිසු කම්කරු ක්‍රියාකාරීන් ජනතා නියෝජිතයන්ට ඒ මර්දනය නතර කිරීම සඳහා පුළුල් මහජන ව්‍යාපාරයක් ගොඩනැගිය යුතුව තිබෙනවා.

අත්අඩංගුවට ගත් අයව කොවිඩ් බෝ කරමින්, ඔවුන්ට ප්‍රතිකාර ලබා නොදෙමින් ඔවුන්ව මරා දැමීමට දරණු ලබන උත්සාහයේ කොටස්කරුවෝ බවට පත්වෙලා ඉන්න දේශපාලන තන්ත්‍රයේත් නිලධාරී තන්ත්‍රයේත් කාටත් අපි අවධාරණය කරනවා මේ අපරාධකාරී පිළිවෙත සම්බන්ධයෙන් ස්ථිරව වන්දි ගෙවන්න වෙනවා ඔබට. ජනතාවගේ අධිකරණයක් ඉදිරිපිට මේ චෝදනා විභාග කෙරෙනවා. ජනතාවගෙන් අපි ඉල්ලා සිටිනවා ඒ අසාධාරණයට සහ ප්‍රජාතන්ත්‍රවිරෝධී තත්ත්වයට එරෙහිව පෙළ ගැසෙන්න, සංවිධානය වෙන්න කියලා.”

Your email address will not be published. Required fields are marked *