සත්වෝද්‍යාන දෙපාර්තමේන්තුවේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් ඉෂිනි වික්‍රමසිංහ ඉල්ලා අස්වෙයි

සත්වෝද්‍යාන දෙපාර්තමේන්තුවේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් ඉෂිනි වික්‍රමසිංහ ඉල්ලා අස්වෙයි

413 views
0

පෞද්ගලික හේතු මත තමා එම තනතුරින් ඉල්ලා අස්වන බව පවසා ඇති ඇය තනතුරින් මීට පෙරද ඉල්ලා අස්වීමට උත්සාහ දරා තිබිණ.එහෙත් ජනාධිපතිවරයා ඒ අවස්ථාවේදී එම ඉල්ලීම ප්‍රතික්ෂේප කර ඇති බව වාර්තාවේ. ඇය වර්තමාන ජනාධිපතිවරයාට පක්ෂපාති තැනැත්තියක බව පැහැදිලි නමුත් මේ වන විට පරිසරවේදින් හා බොහෝ දෙනාගේ විරෝධයට හේතු වී ඇති අලි පැටවුන් සම්බන්ධ ආණ්ඩුවේ අත්තනෝමතික පියවර ඇගේ මෙම හදිසි ඉල්ලා අස්වීමට හේතුවී ඇති බව තතු දන්නා නිරීක්ෂකයන් සඳහන් කර ඇත.

අලි පැටවුන් සොරකම් කර නීති විරෝධී ලෙස ළඟ ලබා ගත් බවට චෝදනා ලැබුවන්ටම, ඒ අලි පැටවුන් නිදහස් කරන ලෙස පසුගියදා අධිකරණ නියෝගයක් ලබා දී ඇත. මෙම නියෝගයට පදනම් වන නීතිමය තත්වයක් නොමැති වුවද අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂගේ සහ වනජීවි ඇමති සීබී රත්නායකගේ මැදිහත්වීමෙන් නිකුත් කර ඇති ගැසට් නිවේදනයක් මීට ආවරණය සපයා ඇත.

අධිකරණ නියෝගය අනුව අලි පැටවුන් ඔවුන් සොරකම් කර තබා ගෙන සිටි බවට චෝදනා ලැබුවන්ට භාරදීමට පියවර ගැණුනු අතර එම ප්‍රශ්නගත අලිපැටවුන් 14 දෙනකු පැරණි හිමිකරුවන්ට ම භාරකාරත්වය ලබාදීමට ලියාපදිංචි කරන ලෙස දන්වමින් සත්වෝද්‍යාන දෙපාර්තමේන්තුවට ද අධිකරණයෙන් නියෝගයක් නිකුත් කර ඇත. මේ තත්වය තුළ එවැනි පියවරක් ගැනීම ප්‍රතික්ෂේප කරමින් ඉෂිනි වික්‍රමසිංහ ඉල්ලා අස්වීම භාරදුන් බවට ඇතැම් මූලාශ්‍ර පෙන්වා දෙයි.

ලෝක ඇතුන්ගේ දිනය – අගෝස්තු 12 (අලි-මිනිස් සහ සම්බන්ධය ගැන තොරතුරු බිඳක්)

අලියාගේ ආ ගිය සුල මුල ගැන කිසිඳු ප්‍රශ්නයක් නොඅසා නොතකා අලි ඇතුන් ලියාපදිංචි කිරීම සඳහා ලබා දී ඇති මාස තුනේ කවුළුවට (තාවකාලික තහනමට ලක්කොට ඇති) අනුකූලව ලියාපදිංචි කිරීම සඳහා මෑතකාලීන ගැසට් පත්‍රය මඟින් ඉඩ ලබා දේ. එම නිසා 2009-2015 අලි පැහැරගෙන යාමේ ජාවාරම නැවත ආරම්භ කිරීම සඳහා මෙය කොළ එළියක් ලෙස සැලකිය හැකිය. ඇත්ත වශයෙන්ම එය හිරකරගෙන සිටින අලි වෙනුවෙන් පීඩාකාරී ලෙස නොපෙනෙන මාර්ගෝපදේශ ලබා දෙමින් 2021 වර්ෂයේ අතිවිශේෂ ගැසට් නිවේදනයටත් පෙර සිටම ආරම්භ කර ඇති බවට සාධක ඇත. මෙය කනගාටුදායක හා නොමග යවන කතාවක් වන අතර එය කිසිසේත් මෙයින් අවසන් නොවේ.
කෘෂිකර්මාන්තය හා සංවර්ධනය සඳහා මුදා හැරීම අරමුණු කරගනිමින්, “වෙනත් රාජ්‍ය වනාන්තර” (OSF) ලෙස හැඳින්වෙන ආරක්‍ෂිත නොවන වනාන්තර පරිපාලනය ප්‍රාදේශීය බලධාරීන් වෙත මේ වසර මුලදී රජය විසින් මාරු කරන ලදී.
මෙම පියවර දේශීය ආහාර නිෂ්පාදනය ඉහළ නැංවීමේ රජයේ ප්‍රයත්නයේ කොටසක් වන නමුත් මෙම වනාන්තර බොහොමයක් ජෛව විවිධත්වයෙන් පොහොසත් බවත් වැදගත් පරිසර පද්ධති කාර්‍යයන් ඉටු කරන බවත් පවසන පරිසර ක්‍රියාකාරීන්ගේ දැඩි විරෝධය එල්ල වී තිබේ.
බොහෝ උස්බිම් (OSF) ගංගා සඳහා ජලාශය ලෙස සේවය කරන අතර පහතරට (OSF) වරාය අලුතින් විස්තර කරන ලද ජීවීන් පෘථිවියේ වෙනත් කොහේවත් නොමැත.
ශ්‍රී ලංකාවේ අලින්ගෙන් සියයට හැත්තෑවක් ජීවත් වන්නේ ආරක්‍ෂිත ප්‍රදේශ වලින් පිටත වන අතර එයින් අදහස් කරන්නේ කෘෂිකර්මාන්තය සඳහා (OSF) නිෂ්කාශනය කිරීමට ඉඩ සැලසීම දැනටමත් අලි මිනිස් ගැටුමේ ඇති ලොව දරුණුම තත්වය තව තවත් දෙයක් උග්‍ර කරන බවයි.

Your email address will not be published. Required fields are marked *