රනිල් වික්‍රමසිංහ ලාංකීය දේශපාලනයේ හතුරා

රනිල් වික්‍රමසිංහ ලාංකීය දේශපාලනයේ හතුරා

150 views
0

රනිල් වික්‍රමසිංහ (එජාප) සමග එක්වී 1970 මැද භාගයේදී කැලණිය ආසනයේ ප්‍රධාන සංවිධායකවරයා ලෙස පත් විය. පසුව බියගම ආසනයේ ප්‍රධාන සංවිධායක ධූරයට පත් වූ ඔහු 1977 පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණයෙන් ජයග්‍රහණය කර පාර්ලිමේන්තුවට පිවිසියේය. ජේ.ආර්.ජයවර්ධනගේ නව රජයේ විදේශ කටයුතු නියෝජ්‍ය අමාත්‍යවරයා ලෙස පත්වුණා ඔහු ඉක්මනින්ම 1977 ඔක්තෝබර් 5 වන දින යෞවන කටයුතු සහ රැකියා අමාත්‍යවරයා ලෙස උසස් කරන ලද අතර, ශ්‍රී ලංකාවේ ලාබාලතම කැබිනට් අමාත්‍යවරයා බවට පත් විය.
ඔහුගේ අමාත්‍ය ධූර කාලය තුළ ඔහු ශ්‍රී ලංකා ජාතික ආරක්ෂක බළකාය, ජාතික තරුණ සේවා සභාව (NYSCO) ආරම්භ කරන ලද අතර එය පාසල් හැර යන අයට වෘත්තීය සහ වෘත්තීය පුහුණුව ලබා දෙන්නට පොරොන්දුවිය. වික්‍රමසිංහ පසුව 1980 පෙබරවාරි 14 වන දින අධ්‍යාපන අමාත්‍යවරයා ලෙස පත් කරන ලදී.
රණසිංහ ප්‍රේමදාස මහතාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් 1989 පෙබරවාරි 18 වැනිදා කර්මාන්ත අමාත්‍යවරයා ලෙස රනිල් වික්රමසිංහ පත් වූ අතර, ඒ යටතේ ඔහු කාර්මික ප්‍රතිසංස්කරණ ආරම්භ කර බියගම විශේෂ ආර්ථික කලාපය ස්ථාපිත කළේය. 1990 දී ඔහුට විද්‍යාව හා තාක්‍ෂණය පිළිබඳ අතිරේක අමාත්‍යාංශ ලබා දෙන ලදී. වික්‍රමසිංහට තරගයක් තිබුණේ ප්‍රේමදාස ජනාධිපතිවරයාගේ ප්‍රතිවාදීන් වූ එජාපයේ ඔහුගේ ජ්‍යෙෂ්ඨ සගයන් වන ලලිත් ඇතුලත්මුදලි සහ ගාමිණී දිසානායකගෙනි. ඔහු 1989 දී සභානායක ධුරයට පත් විය.
බටලන්ද ප්‍රදේශයේ නීතිවිරෝධී රැඳවුම් මධ්‍යස්ථානයක් ක්‍රියාත්මක කිරීම පිටුපස සිටින දේශපාලන බලධාරියා සහ අමාත්‍යවරයා වික්‍රමසිංහ මහතා බව පොදු පෙරමුණු රජය චෝදනා කළේය. ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ සන්නද්ධ අරගලයක් මර්දනය කිරීමේ රාජ්‍ය මෙහෙයුමේ කොටසක් ලෙස 1988 සහ 1990 අතර කාලයේ කොළඹින් පිටත නිවාස හා කර්මාන්ත සංකීර්ණය පවත්වාගෙන ගියේ යැයි කියනු ලබන ආන්ඩුවේ පිටුබලය ලත් ප්‍රති-කඩාකප්පල්කාරී ඒකකයක් වන ප්‍රා සංවිධානයේ අපරාධ සම්බන්ධයෙන්ද ඔහුට චෝදනා ඇත. ජනාධිපති චන්ද්‍රිකා කුමාරතුංග මහත්මියගේ පොදු පෙරමුණු රජය බටලන්ද ප්‍රදේශයේ ක්‍රියාකාරකම් විමර්ශනය කිරීම සඳහා විශේෂ ජනාධිපති විමර්ශන කොමිෂන් සභාවක් පත් කළ අතර 1997 සැප්තැම්බර් 3 වැනිදා වික්‍රමසිංහ මහතා කොමිසම හමුවේ සාක්ෂි දීමට කැඳවන ලදී. කොමිෂන් සභා වාර්තාව 1998 අප්‍රියෙල් 12 වැනි දින නිකුත් කරන ලදී. කොමිසම කිසිදු අධිකරණ බලතල නොමැතිව කරුණු සෙවීමේ මෙහෙයුමක් විය. කෙසේ වෙතත්, එය රජයට නිර්දේශ කළේ “වැරදිකරුවන් නීතිය හමුවට ගෙන එන්න” යනුවෙනි. එහි එක් සොයාගැනීමක් වූයේ “බටලන්ද නිවාස යෝජනා ක්‍රමයේ නිවාසවල නීතිවිරෝධී ලෙස රඳවාගෙන සිටින ස්ථාන සහ වධකාගාර පවත්වාගෙන යාම සම්බන්ධයෙන් වික්‍රමසිංහ සහ ජ්‍යෙෂ්ඨ පොලිස් අධිකාරී නලින් දෙල්ගොඩ වක්‍රව වගකිව යුතු බවයි”. වික්‍රමසිංහ “නිවාස සංකීර්ණයේ කැරලි මර්දන මෙහෙයුම්වලට සම්බන්ධ පොලිස් නිලධාරීන්ගේ අනවසර රැස්වීම් පැවැත්වූ බවත්, ඒ නිසා ඔහු තම අධිකාරිය අනිසි ලෙස භාවිතා කර ඇති බවත්” එහි වැඩිදුරටත් සඳහන් විය. ඉන් පසු අපරාධ නඩු විභාගයක් සිදු වූයේ නැත.

Your email address will not be published. Required fields are marked *